Αποτελέσματα

Η διαδικασία που ακολουθείται για την επιλογή φοιτητών είναι η εξής: Οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές καταθέτουν προ-αίτηση σε συγκεκριμένες ημερομηνίες, εκδηλώνοντας ενδιαφέρον για συμμετοχή στην Πρακτική Άσκηση, στις αρχές του Οκτωβρίου κάθε ακαδ. έτους, δηλώνοντας το χρονικό διάστημα (τρίμηνο) στο οποίο επιθυμούν να ασκηθούν και καταθέτοντας τα απαραίτητα δικαιολογητικά, έτσι ώστε να γίνει η κατάταξή τους, με βάση τα κριτήρια επιλογής:

Κριτήρια επιλογής

Τα κριτήρια για την επιλογή των φοιτητών/τριών  είναι:

1. Ο αλγόριθμος που προκύπτει από το γινόμενο του ΜΟ βαθμολογίας και του αριθμού των αντίστοιχων πιστωτικών μονάδων (ECTS), δηλαδή: Μ.Ο. * ECTS.
  2. Σε περίπτωση ισοψηφίας, προτεραιότητα θα έχει ο φοιτητής / τρια με τον υψηλότερο βαθμό σε μάθημα του ΠΠΣ, το οποίο από τον τίτλο και το περιεχόμενο του θεωρείται συναφές με το αντικείμενο απασχόλησης στον φορέα υποδοχής, ή /και ο φοιτητής/τρια που εισήχθη ως αθλητής/τρια στο ΤΕΦΑΑ Σερρών και το αντικείμενο απασχόλησης του φορέα υποδοχής είναι ίδιο με το άθλημα με το οποίο εισήχθη. Το μάθημα συνάφειας προσδιορίζεται από την αρμόδια επιτροπή κατά την δημόσια προκήρυξη των θέσεων στο Φορέα Υποδοχής.

Οι αιτούμενοι και οι αιτούμενες κατατάσσονται με βάση τη μοριοδότησή τους (αλγόριθμος – κριτήριο επιλογής 1 - παρακάτω) κατά φθίνουσα σειρά και σύμφωνα με τον τριμηνιαίο κύκλο που επιλέγουν, σε κοινή λίστα κατάταξης, έως τη συμπλήρωση του αριθμού θέσεων που προσφέρονται, ετησίως, στο Τμήμα. Όσοι και όσες δεν θα επιλέγονται, θα κατατάσσονται ως επιλαχόντες/επιλαχούσες με βάση την ίδια λίστα κατάταξης.

Αφού γίνει η κατάταξη των φοιτητών/τριών, στις χρονικές περιόδους (τρίμηνα) με βάση τα χρονοδιαγράμματα, τα οποία ορίζονται από το Τμήμα, σε ορισμένο χρονικό διάστημα (αυστηρά καθορισμένη η υποβολή ηλεκτρονικής αίτησης επιλογής φορέα), ένα μήνα περίπου πριν την έναρξη της πρακτικής γίνεται η ηλεκτρονική δήλωση των φορέων στους οποίους επιθυμούν να πραγματοποιήσουν την πρακτική τους άσκηση επιλέγοντας έως 3 από τις προσφερόμενες θέσεις του συστήματος Άτλας και γίνεται η αντιστοίχισή τους στους Φορείς υποδοχής και όλες οι νόμιμες διαδικασίες.

Τα αποτελέσματα των προ-αιτήσεων και της αντιστοίχισης ανακοινώνονται στην ιστοσελίδα του Τμήματος και στην ιστοσελίδα του Γραφείου Πρακτικής Άσκησης Α.Π.Θ..  Οι φοιτητές/τριες, από τη στιγμή που θα επιλεγούν, θα πρέπει να ακολουθήσουν τις οδηγίες που θα τους δοθούν από το Γραφείο Πρακτικής Άσκησης Α.Π.Θ. (βλ. οδηγίες στο σύνδεσμο: https://www.dasta.auth.gr/uploaded_files/635916402119712150.pdf

Οι φοιτητές/τριες, μπορούν να συμμετέχουν στο πρόγραμμα ΠΑ μόνο μία φορά (1 τρίμηνο), ωστόσο μπορούν να συνεχίσουν την πρακτική τους άσκηση στον ίδιο, ή άλλο φορέα για ακόμη ένα τρίμηνο με χρηματοδότηση ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΕΑ (βλ. παρακάτω- ΠΑ ανεξαρτήτως επιχειρησιακών προγραμμάτων με χρηματοδότηση από Φορείς Υποδοχής). Στο πρόγραμμα ΠΑ δεν μπορούν να συμμετέχουν αλλοδαποί φοιτητές/τριες που φοιτούν στο Τμήμα μέσω του Προγράμματος Erasmus.

Ανάλογα με τις διακυμάνσεις των ετησίων χρηματοδοτήσεων και με βάση έναν προκαθορισμένο αλγόριθμο που ορίζεται από το πρόγραμμα, απασχολούνται περί τους 50 φοιτητές ετησίως, στο Τμήμα μας.  Από το 2016 που ξεκίνησε να λειτουργεί η ΠΑ στο Τμήμα μας έως το 2020 έχουν ασκηθεί περίπου 200 φοιτητές/τριες, κυρίως, σε ιδιωτικούς φορείς (96,5%), γεγονός που βελτιώνει κατά πολύ τη θέση του Τμήματος στη διεκδίκηση περισσότερων θέσεων, ετησίως, με βάση τον αλγόριθμο που καθορίζεται από το πρόγραμμα. Από το ακαδ. έτος 2018-19 οι φοιτητές/τριες μας απασχολούνται μόνο σε ιδιωτικούς φορείς. Συνολικά, απασχολήθηκαν μέχρι το 2020, περίπου το 50% σε αθλητικούς συλλόγους, το 34% σε γυμναστήρια ιδιωτικά, ή δημοτικών οργανισμών, και σε λιγότερο ποσοστό, το 5% σε συλλόγους ΑμεΑ, το 3% σε κατασκηνώσεις, ή φορείς δραστηριοτήτων αναψυχής τους καλοκαιρινούς μήνες, το 3% σε φορείς αποκατάστασης τραυματισμών και αξιολόγησης της απόδοσης και το 5% σε λοιπούς φορείς, όπως παιδικοί σταθμοί, κέντρα δημιουργικής απασχόλησης παιδιών (ΚΔΑΠ), λαογραφικοί σύλλογοι, φορείς υγείας, κά .